2015-02-20
4 урок української мови
Тема: Повторення вивченого про прикметник як частину мови. Спостереження за роллю прикметників у мовленні.
Мета: Закріпити в учнів поняття про прикметник як частину мови, про його роль у мовленні, продовжувати удосконалювати розвиток зв’язного мовлення; виховувати любов до природи, рідного краю.
Обладнання: Ялинка, ялинкові прикраси, конверти із завданням, чарівна торбина,телевізор, девіз уроку ,зимові пейзажі, запис для каліграфічної хвилинки, картки з питаннями та відповідями різних кольорів, загадка на дошці, картки з назвами видів вправ та завдань, картки для роботи в групах, картки для роботи в парах та групах.
Тип уроку: урок – сюрприз
Хід уроку
I. Організаційний момент.
Добрий день! В добрий час!
Рада, діти, бачить вас!
Ви почули всі дзвінок?
Він покликав на урок.
Зараз сядуть всі дівчатка,
а за ними і хлоп'ятка
1. Визначення настрою
– Подивіться один на одного. Посміхніться.
2. Вправа «Очікування».
Я очікую від вас нових знань, повідомлення інформації, вміння використовувати вивчений матеріал.
– А чудеса? Чекаєте чудес?
3. Девіз уроку.
Щоб очікування справдилось девіз уроку:
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитись, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати,
Дружно й плідно працювати.
4. Символ уроку. Загадка.
У святковому залі
Стоїть як картинка
Весела, зелена
Красуня.... (Ялинка).
– Ось наша ялинка.
Але вона ще не зовсім весела і не зовсім красуня. Наше завдання зробити чудо – прикрасити її.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку
Сьогодні на уроці ми узагальнимо свої знання про прикметник, розкриємо глибше його значення та роль у мовленні. Загалом на вас чекає багато цікавих вправ і завдань.
Працювати будемо за таким планом:
План уроку.
1. Каліграфічна хвилинка.
2. Тематична «павутинка».
3. Зашифровані слова.
4. « Клаптикова ковдра».
5.Зимовий десерт « Сюрприз».
6. Зоровий диктант.
7. Робота в групах.
А) Вправа « Антивірус»
Б)Вправа « Снігова куля»
В) Склади вірш за римою.
9. Презентація робіт.
10. Гра « Доповни вірш»
11.Робота в парах
12 . Торба питань.
13. Хвилинка – цікавинка
14. Підсумок уроку
.
Ми помандруємо на гостину до матінки-зими і доторкнемося до сріблястої зимової казки. Тварини та птахи не бояться снігу і морозу. Багато історій вони написали на снігу своїми лапками і хвостиками. У кожного свій почерк. А ми свою історію почнемо з хвилинки каліграфії у зошитах. (Запис числа та класної роботи)
1.Каліграфічна хвилинка
Зи им зм ма зима
2. Тематична «павутинка».
а) Що постає в вашій уяві, коли чуєте слово «Зима»?( сніг, сніжинки, мороз, лід, кучугури, бурулька,іній, канікули, Новий рік, лижі, санчата….)
3. а) Розшифруйте слова.
розмо калиня
Запишіть до них 2-3 прикметники
ІІІ. Узагальнення та систематизація знань.
1. Вправа « Клаптикова ковдра»
Що таке прикметник? |
Частина мови |
На що він вказує? |
На ознаку предмета |
На які питання відповідає? |
Який? Яка? Яке? Які? |
Як змінюються? |
за родами, числами та відмінками |
З якою мовою найчастіше пов’язаний? |
з іменником |
Яким членом речення найчастіше буває? |
Другорядним членом означенням |
Яка роль прикметника у мовленні? |
Прикметники збагачують наше мовлення, роблять його точнішим, виразнішим, образнішим. |
Прикметники допомагають описувати картини, впізнавати предмети, складати тексти-описи. Без прикметника неможливо описати зовнішність та портрет людини. Спостерігаємо роль прикметників у творах українських письменників та усній народній творчості. Прикметники є прикрасою віршів. Чудові поетичні рядки звеселяють душу, піднімають настрій, навіюють чудові мальовничі картини. Роблять мовлення більш змістовним.
2.Хвилинка відпочинку. Десерт « Сюрприз»
3. Зоровий диктант.
- Послухайте як у вірші автор говорить про зиму. Випишіть з вірша словосполучення прикметника та іменника , з яким він зв’язаний, визначте рід.
Чудо – сани прилетіли
Скакуни в тих санях білі
В санях тих сидить цариця –
Білокоса й білолиця
Рукавом махає –
Синім сріблом все вкриває
( білі скакуни(мн.), білокоса і білолиця цариця(ж.р.), синім сріблом (с. р.))
4 .Робота в групах
Повторення правил роботи в групах.
1. Перед початком роботи обрати відповідального.
2. Уважно читати завдання.
3. Говорити по черзі, не перебивати одне одного.
4. Дотримуватися встановленого часу.
5. Презентувати роботу може будь-який член групи.
6 Дотримуватися правила піднятої руки.
7. Працювати так, щоб не заважати іншим.
Девіз:
Діяти – активно!
Думати – оперативно!
Сперечатися – доказово!
Для всіх – обов’язково!
1група – Вправа «Антивірус»
- На аркушах уражена вірусом інформація. Ваше завдання: відредагувати інформацію.
Ліс. ... вечір. У ... ... кожухах сплять ялинки. ... замети вкрили ... пеньки та ... листя. Зима одягла у … шуби і шапки дерева та кущі. Холод запорошив все … снігом.
Слова для довідок: зимовий, білих, пухнастих, снігові, старі, осіннє, теплі, блискучим.
– Запишіть утворений текст, додаючи слова із довідки.
2 група – «Склади вірш за римою»
______________ зима,
______________ нема.
______________ сніги,
______________ навкруги.
______________ кружляє,
______________ дрімає.
3 група – Вправа «Снігова куля»
Складіть словосполучення, вжитих у прямому і переносному значенні:
легкий мішок
легке руки
гострий біль
гострі завдання
гаряча вдача
гаряча зуби
золотий вода
золоті годинник
у прямому значенні зеленим кольором
у переносному значенні червоним кольором
Скласти текст-опис білочки за ілюстрацією та планом, використавши прикметники.
- Яка ця тваринка за розміром? Де вона живе?
- Білочка – це маленька лісова тваринка.
- Яку шубку має білка?
Вона має пухнасту руденьку шубку, а взимку – сіреньку.
- Який у неї хвіст? Яка його роль?
У білки великий хвіст. Він допомагає їй швидко стрибати по деревах.
Які вушка, очі?
Вушка гостренькі, з китичками на кінцівках. А очі чорненькі, мов намистинки.
А де вона зимує?
Зимує білочка у дуплі.
- Чим харчується?
Восени вона збирає горішки, гриби, насіння з шишок. Тому взимку їй є чим поживитися. Вона гарна господарка.
5. Гра «Доповни вірш»
- Доповніть вірш прикметниками за змістом.
От випав сніг. Яка обнова!
Зима тоді така... (чудова).
Мороз у лід озера кута —
Зима, тоді всі кажуть.... (люта).
Вона буває і серйозна:
Суха і вітряна, й...(морозна).
А як насуне хмара сива,
Зима по-своєму... (красива).
Гілок під інеєм не видно.
Тоді вона, звичайно,...(срібна).
Синичка змерзла і голодна,
Бо видалась зима... (холодна).
Зима! Зима! Усякий знає,
Вона...(суворою) буває.
- Записати в зошит:
Зима чудова, люта, морозна, красива, срібна, холодна.
6. Робота в парах
- Як називають слова протилежні за значенням? Доберіть до слів антоніми.
Люта - добра, морозна – спекотна, красива – бридка, холодна – тепла, сварлива – мирна, сумна – весела.
7. «Торба питань».
- Якою косою не можна косити? (дівочою)
– В яку бочку не можна налити води? (повну)
– Яким стане камінь якщо його кинути в Чорне море? (мокрим)
– Якого піску не буває в річці? (сухого)
– Яким ключем не можна відімкнути дверей? (музичним)
8. Хвилвнка-цікавинка.
– Чому восени листя на всіх деревах опадає, а голочки– на ялинці
залишаються?
Річ у тому, що голочки – хвоїнки для ялинки – те ж саме, що й для інших дерев зелень. Але хвоїнок набагато більше. Коли б ялинка восени скинула своє колюче вбрання, то їй би не вистачило весни, щоб знову одягнутись густою хвоєю. Щоб повністю змінити старі голочки, ялинці потрібно 9 років.
– Як ялинка рятує пташок від холоду?
Взимку в засніженому лісі зелена ялинка – перша красуня. Увійдеш в ялинковий ліс, а там, наперекір зимі, побачиш живу зелень. Зразу і про зиму забудеш! Густі ялинкові лати не пропускають сердитого вітру. Тому тут тепліше. У негоду птахи летять у ялинковий ліс.
V. Підсумок.
а) – Яку частину мови повторювали?
– Чи можна обійтися без прикметників?
б) Оцінки за урок.
в) Визначення настрою.
г) Якщо ваші очікування справдились, почепіть на ялинку прикрасу.
– Наша ялинка засяяла. Ми – чарівники!
Домашнє завдання