ЯК ДОПОМОГТИ ВИПУСКНИКУ ОСНОВНОЇ ШКОЛИ

ВИБРАТИ ПРОФІЛЬ НАВЧАННЯ

Мета:

- Дати батькам інформацію про профільне навчання в старшій школі і допрофільній підготовці в 9-му класі.

- Допомогти батькам знайти шляхи взаємодії з дітьми в питаннях первинного професійного самовизначення.

- Дати батькам інформацію про можливі шляхи отримання дітьми освіти після закінчення 9-го класу.

Попередня підготовка:

а) Анкета для учнів:

1. Чи знаєш ти, що таке профільне навчання в старшій школі?

2. Після закінчення 9-го класу:

• ти продовжиш навчання в 10–11 класах;

• продовжиш навчання в коледжі;

• підеш працювати;

• ще не вирішив.

3. Чи обрав ти майбутню професію?

4. З ким ти передовсім порадишся при виборі профілю навчання:

• зі співробітниками школи (учителем, класним керівником, шкільним психологом);

• з батьками;

• з друзями;

• сам усе вирішу.

б) Анкета для батьків:

(Можливі варіанти відповідей — або «так», або «ні»).

1. Чи обговорювали Ви з сином/дочкою його/її професійне майбутнє?

2. Чи обговорювали можливі шляхи продовження освіти (навчання в 10–11 класах, коледжі, інші варіанти)?

3. Чи довіряєте Ви своїй дитині самостійно вибрати профіль навчання?

4. Чи вважаєте Ви, що вибір майбутньої професійної діяльності вашої дитини практично повністю залежить від Вас (Вашої думки, Ваших можливостей)?

5. Чи знаєте Ви, які професії в найближчому майбутньому будуть потрібні на ринку праці?

Хід зборів

I. Анкетування батьків.

Класний керівник пропонує батькам відповісти на питання анкети. Під час обговорення результатів анкетування класний керівник надає батькам можливість висловити свою точку зору з обговорюваних питань. Таким чином потрібно підвести батьків до розуміння актуальності попереднього вибору профілю навчання.

II. Інформація для батьків «Що таке профільне навчання і допрофільна підготовка?»

На старшому ступені загальноосвітньої школи передбачається профільне навчання. Учні після закінчення 9-го класу повинні вибирати профіль навчання.

Важливим завданням стає допрофільна підготовка, що дає змогу учневі усвідомлено вибрати профіль навчання. Від цього вибору залежить успішність навчання в старших класах, підготовка до наступного ступеня освіти і майбутньої професійної діяльності. Чим правильніше зроблено вибір, тим менше розчарувань і труднощів буде в житті молодої людини.

Учні, які закінчують 9-й клас, повинні бути готові не тільки до профільного навчання, але й до подальшого життєвого, професійного і соціального самовизначення.

Допрофільна підготовка – це підготовка і орієнтація не лише відносно вибору профілю, а й стосовно конкретного місця і форми продовження освіти.

Батьки можуть допомогти підліткам розібратися, які курси є в школі, які з них потрібно відвідувати, у якій черговості.

Школа в плані своєї діяльності передбачає інформаційну роботу з учнями: знайомство з місцевими установами можливого продовження освіти після 9-го класу, вивчення особливостей освітніх програм, умов прийому, відвідання днів «відкритих дверей», а також заходи профорієнтаційного характеру (класні години, заняття з психологом, психологічну діагностику, анкетування і консультування дев'ятикласників).

Батьки повинні бути в курсі подій, що відбуваються в школі, цікавитися, які заходи характеру профорієнтації проводяться в школі, обговорювати актуальні проблеми, давати ненав'язливі поради, пропонувати свою допомогу при ухваленні важливих рішень.

III. Обговорення результатів анкетування учнів.

Класний керівник розповідає батькам про узагальнені результати анкетування учнів:

• які шляхи продовження освіти вибрали учні: скільки з них планують навчатися в школі, скільки — в коледжі, скільки – вирішили піти працювати;

• скільки учнів обрали конкретну професію;

• хто є головним порадником дітей при виборі професії.

IV. Інформація для батьків «Як допомогти дитині правильно вибрати майбутню професію».

Батьки повинні знати, що вони можуть звернутися по допомогу до шкільного психолога, а також до районного і міського центру практичної психології і соціальній роботи, де надають консультаційні і діагностичні послуги щодо профорієнтації. Для підлітків проводяться тренінгові заняття з професійного самовизначення.

У процесі вивчення різних шкільних предметів виявляються схильності, здібності, інтереси дитини: цілком природно, що вона встигає краще з тих предметів, до вивчення яких має здібності. Часто, спираючись на результати успішності, учень здійснює відповідний професійний вибір. Іноді на цей вибір впливає особистість викладача. У будь-якому випадку потрібне додаткове вивчення учнями своїх здібностей, інтересів, бажань, потреб з метою уточнення професійного вибору.

Саме батьки і найближчі родичі великою мірою впливають на професійний вибір: школа не є найбільш значущим чинником професійного самовизначення молодих людей.

Тому батьки повинні усвідомлювати свою відповідальність за поради, побажання, а іноді й вимоги, адресовані дитині.

Як правило, батьки високо оцінюють значення освіти в сучасному житті, активно формують у своєї дитини прагнення до вищої освіти.

Побажання батькам: вивчіть інтереси, можливості і здібності своєї дитини. Орієнтуйтесь на реальні шляхи побудови професійної кар'єри, не відкидайте можливості отримання початкової професійної освіти.

При виборі професії необхідно також мати інформацію про перспективи розвитку ринку праці.

Не можна залишити без уваги і такий чинник професійного самовизначення, як вплив однолітків. Через вікові особливості для багатьох підлітків думка однолітків є більш значущою, ніж думка батьків і вчителів.

Тому батькам при спілкуванні з дитиною необхідно враховувати ступінь впливу однолітків на рішення сина (або дочки) про вибір професії. Обговорення рішення підлітка щодо професійного вибору повинне вестися тактовно.

V. Підведення підсумків зборів.

Класний керівник у завершальному слові говорить про важливість обговорюваної проблеми і пропонує батькам звертатися по допомогу до нього, вчителів-предметників і шкільного психолога.

Класний керівник звертається до батьків по допомогу в організації профорієнтації роботи (виступів фахівців на класній годині, відвідин учнями виробничих підприємств тощо).

Кiлькiсть переглядiв: 329

Коментарi